Sanal Sunucu (VDS)

VDS(Virtual Dedicated Server) nedir?

Sanallaştırma mimarisinda kullanılan tüm sistem kaynaklarını sanal kullanımlardan bağımsız olarak yönetimine ve bağımsız olarak paylaşımına izin veren kullanım şeklidir

Bu konuda dünyada en çok tercih edilen yazılım platformu VMWARE sistemidir

Firmamız hizmetlerini VMWARE ESX Server sistemleri üzerinden sağlamaktadır.

VDS Sisteminin Sağladığı Avantajlar nelerdir?

VDS gerçek bir sunucu ile tamamen aynı özelliklere sahiptir, üzerinde çalışan işletim sistemi gerçek bir sunucu üzerindekinden farksız olarak çalışmaktadır. Kaynak kullanımı açısından tek bir donanım üzerinde olması doğru ve kaliteli donanımların seçilmesi halinde büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Örnek olarak çalışır durumdaki bir Windows 2003 Server işletim sisteminin disk ve bellek miktarını toplamda 2 dk gibi bir süre içerisinde arttırmanız mümkündür.

Bunun yanı sıra snapshot özellikleri ile tüm sunucunuzun disk imajı alınarak yedeklenmeside normal bir sistemden çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilmektedir.

Firmamızın sağladığı ek avantajlar ise VDS sisteminin uzaktan kolaylıkla yeniden kurulması, yönetilmesi ve otomatik olarak son 2 günlük yedek sisteminin bulunmasıdır.

Satın aldığınız tüm VDS hizmetlerimizde son 2 güne ait tüm disk imajını bulabilirsiniz.

VDS Üzerinde Bulunan Yazılımlar Nelerdir?

İşletim sistemi olarak Windows 2003 Standart Edition, Linux Centos, Linux Debian, Linux Redhat, Linux Fedora seçeneklerimiz arasındadır.

Firmamız sizlere sağladığı hazır kurulumlarda herhangi bir yazılım kurulu sunmamaktadır. İhtiyaçlarınıza göre kurulumları sonradan gerçekleştirebilirsiniz.

VDS Sunucularınızın Donanım Özellikleri Nelerdir?

Firmamız donanım olarak sanallaştırma çözümlerinde DELL ve HP markalarını tercih etmiştir.

Aktif olarak DELL Poweredge 2950 sunucular 32 gb bellek, 6 adet 300 Gbyte 15k Rpm SAS SCSI Disk, 2 adet Quadcore Cpu üzerinde çalışmaktadır.

Aynı zamanda sahip olduğumuz DELL BLADE Server sistemi ve DELL EqualLogic SAN sistemi ilede daha büyük ölçekli çözümler sunabilmekteyiz.

VDS Sunucular üzerindeki Kontrol Panel Yazılımları Nelerdir?

VDS sistemleri gerçek bir sunucudan farksızdır. Bu nedenle normal kontrol panellerin tamamı sistemler üzerinde kullanılabilmektedir.

Lisans ücretlerini ödemeniz durumunda firmamızdan bu yazılımları kiralamanız mümkündür.
Plesk, Directadmin, Cpanel yazılımları aktif olarak tercih edilmekte ve sunulmaktadır.

Uzaktan Restart ve Kurulum İşlemleri Gerçekleştirebilir miyim?

Evet, CM Bilişim sahip olduğu kontrol panel sayesinde bu tarz işlemleri online olarak yapmanıza olanak sağlamaktadır.

VDS Sunucularda Yönetim ve Yedekleme İşlemleri Nasıldır?

Bu sistemlerimizde tüm yönetim ve yedekleme işlemleri müşterilerimize aittir. Firmamız tüm VDS hizmetlerinde sanal sunucunuzun tüm disk imajını son 2 gün otomatik olarak yedeklemektedir. Müşterilerimizin yedeklerine ihtiyaç duymaları halinde firmamız sadece yedek dosyalarını kendilerine iletecektir. Yedekler üzerinden veri kurtarma, geri dönüştürme, verilerin bir kısmını geri getirme gibi işlerde herhangi bir destek hizmeti sunmamaktayız.

Bu konularda müşterilerimizin veri güvenliği ve düzenlemeleri konusunda tüm sorumluluk kendilerine aittir.

VDS (Virtual Dedicated Server) Sistemlerimiz İle İlgili Genel Bilgiler?

Virtual Dedicated Server(VDS) sistemlerimiz 256 GByte Bellekli, üzerinde 32 adet Quadcore Cpu bulunduran DELL Poweredge M1000e Blade Sistemleri üzerinde 16 Terabyte Disk kapasitesine sahip DELL EqualLogic PS5000E SAN Storage Array sistemlerimiz üzerinde VMWARE ESX yazılım mimarisi üzerinden sağlanmaktadır. Sanallaştırmadaki en büyük problem olan disk erişim hızlında kullandığımız özel bir çözüm sayesinde bu sistem üzerinde oldukça güçlü bir platform sunmaktayız.

Blade ve SAN teknolojisi ile donanım, dünyanın en çok tercih edilen sanallaştırma sistemi VMWARE ESX sistemi ile yazılım mimarisini kurduğumuz. Ve Teknolojik olarak tamamen otomatize ederek online olarak kurulum ve yönetim işlemlerini yürüttüğümüz VDS hizmetlerimizi tercih edebilirsiniz.

VDS Yapılandırmamız tamamen performans üzerine kurulmuş durumdadır. Bu sistem sayesinde satın aldığınız tüm kapasiteleri %100 olarak kullanabilirsiniz. Satın alınan CPU kapasitesi 2500 Ghz ise bunun tamamı sadece size ayrılmış durumdadır. Aynı şekilde bellek ve disk alanıda bu yapıda size özel olarak ayrılmış ve sadece sizin kullanımınızdadır. Donanım yapısında herhangi bir paylaşım söz konusu değildir.

VDS uygulamalarımızda satın aldığınız hizmetlerin kapasitelerini kullanım sırasında yükseltebilirsiniz. Bu sayede çalışır durumdaki bir sunucunuzun bellek, disk kapasitesi ve cpu gücünü yükseltmeniz mümkündür. Ayrıca kurduğumuz sistem 100 Mbit ve 1 Gbit internet kapasitesi üzerinden kullanımınıza sunulmaktadır. Bu sayede anlık yüksek trafik ihtiyaçlarınızda yayınınız kesilmeden hizmetiniz devam edebilmektedir.